Kasmet Kalėdų išvakarėse mes laukiame stebuklo,
ir šiais metais jis tikrai įvyks!
KALĖDŲ MYSTERYIJA
РОЖДЕСТВЕНСКАЯ ТАЙНА
CHRISTMAS MYSTERY

LAPKRIČIO 28 D. VILNIAUS
KONCERTŲ SALĖJE „COMPENSA"

LAPKRIČIO 29 D. PALANGA
PALANGOS KONCERTŲ SALĖ
MUZIKA TAMSOJE: KALĖDINĖ MISTERIJA
MUZIKA IŠ ŽVAIGŽDĖTO DANGAUS
Jevgenija Zima сharizmatiška netikėto meninio projekto „Muzika tamsoje" vadovė pasakoja, kaip paversti laiko išbandymus atlaikiusią klasiką dviejų valandų aukštųjų technologijų reginiu „Kalėdų misterija":
- Vilniaus koncertų salėje „Compensa" lapkričio 28-ą dieną,
- Palangos koncertų salė lapkričio 29-ą dieną.
– Ar klasikinės muzikos apipynimas padailinimais nevirsta jos supaprastinimu?
Е.Z – Nemanau. Muzika – visuotinė, tačiau tikrai sudėtinga kalba. Tiesą sakant, iš pirmo žvilgsnio ji gali atrodyti baugokai, kaip bet kuri nežinoma kalba. „Muzikos tamsoje" misija – padėti peržengti šią kliūtį ir atskleisti muziką naujam klausytojui visu jos nuostabiu sudėtingumu. Padėti suvokti, kodėl šią muziką vadiname klasikine, kodėl ji išlieka, nors viskas laikina.
– Kodėl tamsoje? Kaip jums kilo ši mintis?
Е.Z – Tai įvyko Sankt Peterburgo planetariume 2016-aisiais. Nutarėme išbandyti neįprastą vietą, ir rezultatas buvo šaunesnis nei tikėjomės. Kai užgeso šviesos ir pradėjome groti po žvaigždėtu kupolu, kažkas atsitiko ir mums, ir sklendžiantiems šioje erdvėje klausytojams. Ir grojančius, ir klausančius užliejo emocijos. Tai nepamirštama; publika reagavo taip, kaip dar nebuvau mačiusi. Supratau: tai tikra, noriu ir toliau eiti šiuo keliu.
– Ar tamsa veikia ir muzikantus?
Е.Z – Be abejo. Jie tarytum medituoja, net skambesys kinta. „Sankt Peterburgo virtuozai" pirmieji pasaulyje be jokių triukų išties groja kartu tamsoje, iš atminties, be natų. Muzikos paslaptį geriausia atskleisti, jei netrukdo žemiškos regimos atramos. Atlikėjams tai didelė įtampa – jie turi justi vienas kitą neįprastais ir jautriais būdais, kartais vos ne magiškai.
– Bet yra ir matoma dedamoji – ekranuose rodomi efektai...
Е.Z – Trimatis judesio modeliavimas, generatyvinė grafika – pažangios šiuolaikinių vizualiųjų menų technologijos. Dirbame kartu su Maksimu Šipačiovu, draugu ir genijumi, turbūt vienu geriausiu šios srities kūrėjų.
– Ar vaizdai iliustruoja muziką?
Е.Z – Sakyčiau, tai daugiau nei „judantys paveikslai" ar puikavimasis technika. Mūsų reginyje viskas kartu pasakoja istoriją: muzika, trimačiai vaizdai, šokis, dainavimas. Didžiuojuosi, galėdama bendradarbiauti su geriausiais operos atlikėjais iš Michailovsko teatro, taip pat su Kalėdų choru...
– Kas dalyvauja chore?
Е.Z – Patys dainuojame.
– Muzikantai?
Е.Z – Taip, teko įdėti pastangų. Instrumentalistams nelengva pasijusti choristais. Prireikė ilgai mokytis ir repetuoti, bet mums pavyko.
– Tad dabar galite arba groti, arba dainuoti?
Е.Z – Viename epizode ir grojame, ir dainuojame.
– O kaip tai įmanoma?
Е.Z – Kaip ir groti tamsoje be dirigento: pirmiausia įtikėti galimybe, o po to – daug atkaklaus darbo. Kai pradėjome, turėjome repetuoti laisvalaikiu, nes visi buvo užimti dar kuo nors. Todėl susirinkdavome šeštą ryto, grodavome iki vienuoliktos ir eidavome į darbą, o po darbo, apie devintą vakaro, vėl repetavome.
– Kaip jums, projekto vadovei, pavyko įkalbėti dalyvius prisijungti?
Е.Z – Neprireikė daugiažodžiavimo, ir nesijautėme pasiaukoję. Jau patyrėme, kaip skiriasi mūsų muzikos skambesys tamsoje, tad buvome kupini įkvėpimo. Kaip sakoma, drąsiai žengėme nežinomybėn. Ir tebekeliaujame.
Atlikėjai:
Solistų ansamblis „Peterburgo virtuozai",
Solistai Marija Litke, Roman Arndt (Michailovskij teatras)
Choreografija- Dmitrij Oleinikov, Katerina Sergejeva (TNT šou „Šokės" finalininkai)
Meno vadovė ir idėjos autorė- Jevgenija Zima
Muzika tamsoje: Kalėdinė misterija
Viešnia iš užsnigto Sankt Peterburgo Jevgenija Zima, šou „Muzika tamsoje" autorė, pristato naująją programą - „Kalėdinė misterija".

Naujajame šou surinkti geriausi klasikinių kūrinių pavyzdžiai, kurie teisėtai pelnė „pačių kalėdiškiausių", „pačių naujametiškiausių", „pačių stebuklingiausių" epitetus.

Kuo arčiau Kalėdos, tuo labiau norisi stebuklingos šventės.
„Peterburgo virtuozų" kolektyvas, vadovaujamas Jevgenijos Zimos, sukurs nepamirštamą vakarą, kai klasikinės muzikos lobynai žvaigždžių šviesoje perkels svečius iš aukštosios Leipcigo bažnyčios, kurioje Bachas kūrė Kalėdinę oratoriją, į puošnia Vieną pas Štrausą, o po to mes atsidirsime ikirevoliuciniame Sankt Peterburge, kur Droselmeisteris vėl seks Mašai paslaptingąją pasaką.
Sniegingas rytas, speiguotas vakaras, karštas punšas, vyniojamojo popieriaus šiugždesys, šilti žodžiai ir artimųjų šypsenos- visa tai nepakartojama Kalėdų, šeimyninės r šiltos šventės, dvasia, kuria norisi pasidžiaugti su pačiais artimiausiais.
Mokinių ir studentų grupėms (10 + 1)kainos nuo 8 eurų
Vilnius - 8 612 16147 IRINA
email: irinalingiene@yahoo.com

Palanga - 8 656 94 161 OKSANA
email: rodinaoxana@mail.ru
Girdžiu tavo alsavimą
Girdžiu tavo alsavimą
Kalėdinė misterija. Muzika tamsoje – paslapčių lobynas, atsiversiantis
Vilniaus koncertų salėje „Compensa" lapkričio 28-ą dieną
Palangos koncertų salė lapkričio 29-ą dieną.
Tai veržlaus Eugenijos Zimos projekto „Muzika tamsoje" dalis. Žinomi klasikos ir džiazo atlikėjai iš Sankt Peterburgo gros panirę į tamsą be natų ar dirigento – jie sutars įsiklausydami į vienas kito kvėpavimą.
Eugenija nenori per daug atskleisti iš anksto. Puikūs šventiški kūrinai? Gausybė. Žaižaruojantis įprastos klasikos ir netikėto džiazo bei etninės muzikos kokteilis, papuoštas tikrai egzotiška akustika? Ir jis. Bet visų pirma tai kerintis potyris visoms juslėms. Įspūdingą reginį kuria Maksimas Šipačiovas, kurį Eugenija vadina vienu geriausių vaizdo efektų profesionalų šiuolaikinėje scenoje, o taip pat – kukliu genijumi.
„Kalėdų misterijos" muzika ir vaizdai visus kviečia įsiklausyti ir pajusti jų kerintį alsavimą. Mes, Vilniaus publika, galime mėgautis potyriais tarsi kvapnia žiemos arbata su prieskoniais iš mugės: kol neataušo.
Muzika tamsoje
Kas slepiasi tamsiame kambary?
Kai tiek dirgiklių varžosi dėl mūsų juslių, susikaupimas tampa prabanga. Tad dabar mėgstama pasislėpti patamsyje. Tamsoje šokama, naktį lankomi muziejai, koncertai vyksta žvakių šviesoje – viskas, kad sąmonės vartai būtų apsaugoti nuo minios spūsties, ir ypatingasis svečias – Menas – galėtų įžengti oriai ir iškilmingai.
Į Vilnių šitaip atvyksta ir „Kalėdų misterija" – dar vienas „Muzikos tamsoje" renginys, kuriamas Eugenijos Zimos ir „Sankt Peterburgo virtuozų" orkestro. Pasirodymas žada panardinti atlikėjus ir klausytojus į visaapimantį potyrį. Tai padės atlikti puiki muzika, atliekama pagal širdies dūžius (tamsoje neįmanoma diriguoti), įspūdingi vaizdo efektai, dainavimas ir šokis. Bet visgi esu kiek skeptiškai nusiteikusi dėl švytinčių blizgučių, kuriais apkabinėjama klasika. O tamsa visai neblogai – ištikimas draugas turi teisę nusnūsti, kol meno mėgėjo emocijos liejasi ašaromis. (Kaip sako Eugenija Zima, kartais klausytojai pravirksta). O kaip aš – ar verksiu, ar knarksiu? Galima sužinoti tik pabandžius, tad ketinu išties įžengti į tamsųjį kambarį lapkričio 28-ąją. Kartais jame galima surasti juodą katę ar magišką paslaptį.